پنجشنبه 30 خرداد 1398 شمسی /6/20/2019 12:31:16 AM
در نشست کارگروه کارشناسی شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی مطرح شد:

در نشست کارگروه کارشناسی شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی، نماینده فدراسیون واردات ایران درخواست،  ادغام گروه‌های کالایی یک و دوم کالاهای ضروری دارو، تجهیزات پزشکی و ملزومات را در راستای کنترل قیمت‌ها و حفظ فرصت‌های برابر برای بخش‌ دولتی و خصوصی مطرح کرد.
ادغام گروه‌های کالایی یک و دوم کالاهای ضروری دارو، تجهیزات پزشکی و ملزومات
به گزارش اقتصادنامه، نشست کارگروه کارشناسی شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی پیرامون تامین ارز کالاهای گروه اول"ضروری دارو و ملزومات و تجهیزات پزشکی"، با حضور محمدرضا مولودی سرپرست سازمان توسعه تجارت، علیرضا حبیبی نماینده بانک مرکزی، محمدعلی صالحی و سید مهدی نیازی نمایندگان گمرک و برخی از نمایندگان بخش‌خصوصی از جمله ابوالفتح صانعی، عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران و محمدمهدی نهاوندی، عضو کارگروه غلات این فدراسیون برگزار شد. 
نشست با ریاست علی چاغروند، مدیر پژوهش‌های حرفه‌‌ای کسب و کار شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برپاشد؛ حاضرین پیرامون بررسی مشکلات فعالان بخش‌خصوصی ناشی از اجرای مصوبه بند 5 هیات دولت،  پیرامون تامین ارز کالاهای فهرست گروه اول و دوم حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و و ملزومات به نرخ رسمی و نحوه تسویه الحساب و صدور مجوز ترخیص سخن گفتن.
گروه‌های کالایی یک و دو ادغام شود
در این نشست عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران، پیرامون سه موضوع، گروه‌های یک و دو کالاهای اساسی در بخش تجهیزات پزشکی، تعهدات 35 درصدی بانک برای ارز نیما و بخشنامه "خرید نسیه" بانک مرکزی، طرح مسئله کرد.
صانعی اظهار کرد:  باتوجه به اینکه دولت 14 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی جهت تامین کالاهای اساسی در نظر گرفته است؛ 14 میلیارد دلاری که 3.5 میلیارد دلار آن جهت تامین دارو و تجهیزات پزشکی و ملزومات آن پیش‌بینی شده است. پس چه ضرورت دارد در تغییرات جدید، 40 درصد کالاها در گروه یک و 60 درصد در گروه دو قرار دارند. 
رییس هیات مدیره اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی ایران تاکید کرد: تغییرات این گروه‌ کالایی درحالی صورت گرفته که ما قادریم 85 درصد نیاز این بخش را از طریق و محل بخش تجهیزات 3.5 میلیارد دلار پیش‌بینی شده تامین کنیم و صرفا 10 الی 15 درصد آن نیازمند خرید از طریق نیماست. 
صانعی اذعان کرد: در شرایط جدید  به یقین بیمارستان‌ها قادر به تامین مالی تجهیزات پزشکی و ملزومات مورد نیاز آن در دوره کوتاه نخواهند بود؛ زیرا زمانی که با ارز 4200 تومانی تجهیزات وارد می‌شد، بیمارستان‌ها نمی‌توانستند، زودتر از دو سال پول آنها را به طور کامل بپردازند. حال چطور با این رویکرد می‌توانند، خرید کنند و هزینه کالاها را حتی مثل گذشته بپردازند و این درحالی است که اعتبار مناسب با افزایش ارز 4200 تومانی به نیما پیش‌بینی نشده و مراکز بیش از پیش دچار کمبود نقدینگی می‌شوند. 
البته اکنون "هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران"، مجموعه‌‌ی وابسته به وزارت بهداشت، مجوز ورود کالاهای گروه دو با ارز 4200 تومانی را به صورت ویژه دارد. اما این موضوع به گفته صانعی نه تنها موجب کاهش قیمت بلکه به شدت موجب بر هم ریختن بازار این گروه کالایی و همچنین افزایش قیمت آنها می‌شود.
او تاکید کرد: تازمانی  که "هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران"، مجوز ورود کالاهایی گروه 2 را با ارز 4200 تومانی داشته باشند؛ بازرگانان قادر به برنامه‌ریزی نخواهند بود، درنتیجه برای جلوگیری از ضرر و زیان ناشی از اختلاف زیاد قیمت کالاهای مذکور پس از وارد، آنها به قطع دست نگه می‌دارند. درنتیجه این عدم اطمینان نسبت به شرایط جدید باعث کاهش ورود  کالاهای گروه دو می‌شود. موضوعی که به تبع روی قیمت نهایی تاثیر منفی و افزایشی غیرقابل انکاری خواهد داشت. 
براین اساس عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران در نشست پیشنهاد داد: باتوجه به اینکه قدرت تامین 85 درصد واردات کالاهای حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و ملزومات با ارز 4200 تومانی پیش‌بینی شده، امکان پذیر است. برای جلوگیری از بهم‌ریختگی در بازار، 15 درصد باقی مانده نیز در گروه یک قرار گیرند و یا همه کالاها با ارز نیمایی در گروه 2 تامین شوند.    
چرا بانک تضمین 35 درصدی نیما را نقدی می‌خواهد؟
در بخش دیگری از این نشست، صانعی درخصوص تعهدات 35 درصدی بانک برای ارز نیما، سخن گفت. به گفته او  درحال حاضر واردکنندگان، به رغم اینگه ارز 9 هزار الی 10 هزارتومانی در نیما می‌پردازد، باید 35 درصد پول کالا را به صورت نقدی جهت تضمین به بانک بپردازد. این اتفاق باعث می‌شود واردکننده بیش از نرخ ارز بانکی 11.5 دلاری هزینه کنند. 
صانعی افزود: حال چرا باید این اتفاق بیفتد؟ درحالی باید صرفا در قالب چک و سفته تضمین بگیرد.
اختلال در خرید نسیه
موضوع سومی که رییس هیات مدیره اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی ایران، به آن پرداخت بخشنامه "خرید نسیه" بانک مرکزی است. صانعی گفت: طبق بخشنامه مذکور شرکت‌های تجهیزات پزشکی، کالا را بعد از ترخیص، از طریق بانک عامل ثبت خدمت کردند، اما بانک عامل اعلام می‌کند، بانک مرکزی پولی نداده است. 
نماینده بانک مرکزی در واکنش به این موضوع گفت، تمدید مهلت درخواست‌هایی که قبل از سی‌ام‌ آبان ماه وجود داشته، ثبت خدمت آنها انجام شده است و وجه آنها پرداخت شده است . موضوعی که از دید صانعی حداقل در بخش تجهیزات پزشکی رخ نداده است. 
در ادامه نماینده بانک مرکزی عنوان کرد که بانک فقط مجری مصوبه‌ها بوده و نقشی در تاریخ آن ندارد، از طرف دیگر بخش‌خصوصی باید با تحلیل شرایط بازار این وضعیت را پیش‌بینی می‌کرد .
در این نشست فعالان بخش‌خصوصی در خصوص افزایش قیمت تمام‌ شده کالاهای  رسوب شده در گمرک، بلاتکلیفی نحوه تامین ارز نیما از سیستم بانکی با توجه به مسدود بودن مسیرهای بانکی و کاهش مهلت متروکه شدن کالا براساس بخشنامه گمرک از 6 ماه به 5 ماه با الحساب حداکثر سه ماه تمدید آن، مغایرت حقوقی این تصمیم به دلیل عطف به ماسبق کردن رویه‌ها و عدم مستثنی شدن برخی واحدهای تولیدی از مابه‌التفاوت سخن گفتند. 
نماینده وزارت صمت نیز اظهارکرد، پیشنهاد مستثنی شدن واحدهای تولیدی از مابه‌التفاوت، برای شرکت‌هایی که قبل از تاریخ مصوبه کالا را از گمرک ترخیص کردند، مشمول مابه‌التفاوت نخواهند بود. 
نهایتا مقرر شد جمع‌بندی جهت طرح در شورای گفتگو تنظیم و ارائه شود.


منبع: روابط عمومی فدراسیون واردات ایران

مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین