سه شنبه 29 مرداد 1398 شمسی /8/20/2019 4:13:53 AM
سخنگوی وزارت امور خارجه:

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت در آینده ای نزدیک میزبان هیاتی از اتحادیه اروپا که در زمینه سازوکار ویژه مالی ( ساحات) مسئولیت دارند ؛ خواهیم بود. این هیات، هیات عالی رتبه کارشناسی اقتصادی و فنی خواهد بود.
هیات عالی رتبه اروپا درباره سازوکار ویژه مالی به ایران می آید

به گزارش اقتصادنامه، بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره ساز و کار مالی اروپا ( ساحات - اینستکس ) اظهار داشت: راه اندازی این ساز و کار به عنوان یک گام نخست و دیرهنگام و البته مهمی بود و در داخل ایران دستگاه ذیربط در حال ایجاد ساز وکار متناظر هستند تا بتوانند در ارتباط با سازو کار اروپایی اقدام عملی خود را آغاز کنند.
قاسمی ادامه داد: در هفته های گذشته در سطوح کارشناسی در بخش های مختلف اقتصادی و بانکی تبادلات خوبی داشتیم و در آینده نزدیک میزبان هیات هایی از اروپا که در این سازوکار مسئولیت دارند، خواهیم بود.
وی افزود: در جریان این سفر کارشناسان دو طرف درباره گام های عملیاتی شدن این سازو کار و نهایی کردن آن گفت وگو خواهند کرد. در عین حال این که بگوییم این ساز و کار، اقدام مشخصی انجام می دهد، هنوز به آن مرحله نرسیده ایم، شاید با آمدن هیات اروپایی بتوانیم گام های بلندتری در این خصوص برداریم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا مقامات سیاسی اروپا در این هیات حضور خواهند داشت، گفت: اراده لازم بین دو طرف در این زمینه وجود داشته و تلاش های لازم انجام شده است، ما امروز نیاز به نشست بین کارشناسان ارشد داریم که بتوانند این دو ساز وکار متناظر را با هم تنظیم کرده و آن را به مرحله اجرا بگذارند و فکر می کنم این هیات، هیات عالی رتبه کارشناسی اقتصادی و فنی است.

** روابط بانکی و گروه ویژه اقدام مالی
قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات محمد جواد ظریف در دو مقطع پنج ماه قبل و اظهارات اخیر وی درباره تاثیر گذاری FATF اظهار داشت: روابط بانکی خارجی ما نیازمند یک سری ابزارها و نرم های جهانی برای همکاری با سایر کشورها است و این کنوانسیون هم از همین مسائل است.
وی ادامه داد: کنوانسیون هایی که در مجمع مطرح بود، مخالفین و موافقینی دارد و با توجه به مسئولیتی که مجمع دارد، عواقب تصمیمات خود را در هر صورت می پذیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: ما قطعا برای روابط اقتصادی خارجی ملزم هستیم برخی چارچوب های رایج را بپذیریم چرا که بسیاری از موضوعات علیرغم آن که ممکن است درباره آن ها تحفظ داشته باشیم، می تواند برخی از مشکلات ما را حل کند.
قاسمی یادآور شد: این اعتقاد که پیوستن به این کنوانسیون ها می تواند همه مشکلات و نواقص را حل کند، درست نیست، چرا که این مسائل ریشه های مشخص و تک علتی ندارد.
وی افزود: این ابزارها می تواند روابط بانکی تجاری را تسهیل کند ولی حل کننده همه مشکلات نیست. در شرایط کنونی پیوستن به این کنوانسیون بهتر از نپیوستن است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری درباره عملیات تروریستی که در هفته های اخیر در سیستان و بلوچستان رخ داد، گفت: بررسی و پیگیری این حادثه، موضوع مهمی برای حاکمیت، دولت و همه نهادهای ذیربط بوده و به طور جدی دنبال می شود.
قاسمی اضافه کرد: ما با بخش های مختلف در کشور پاکستان اعم از دیپلماتیک و غیردیپلماتیک مذاکرات مان را ادامه می دهیم و تا رسیدن به نتیجه مطلوب این مسیر را دنبال خواهیم کرد.

**استعفای ظریف
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره استعفای محمد جواد ظریف و شایعه اختلاف نظر او با رییس جمهور هم گفت: در این خصوص توضیحات لازم داده شده است.مرتبط کردن استعفای دکتر ظریف وزیر امور خارجه به جناح بازی های رایج و بیان اینکه منشا آن اختلاف نظر با رئیس جمهور محترم بوده ، اشتباه است.
وی افزود: این استعفا موضوعی شخصی یا بر اثر اختلاف نظر با آقای روحانی نبود بلکه همانطور که گفته شد تلاشی برای ارتقای جایگاه وزارت امور خارجه بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: آقای ظریف اعتقاد دارند وزارت امور خارجه باید بتواند وظایف ذاتی خود را انجام دهد، ایشان بر این باور هستند که برای برخورداری از سیاست خارجی توانمندی که بتواند از جایگاه واقعی جمهوری اسلامی ایران دفاع کند باید وزارت امور خارجه جایگاه حقیقی خودش را پیدا کند.
وی اضافه کرد: بنابراین مرتبط کردن این استعفا به جناح بازی های رایج و بیان اینکه منشا آن اختلاف نظری با رئیس جمهور محترم وجود داشت، موضوع اشتباهی است.

**سفر بن سلمان به پاکستان
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر اخیر بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به پاکستان و اینکه آیا این کشور تعهدات خود را به ایران انجام خواهد داد یا خیر؟ گفت: روابط ما با پاکستان دیرینه است و به‌عنوان دو کشور همسایه حسن همجواری را در روابط خود لحاظ می کنیم. 
وی با بیان این که اختلافات پیش آمده خواست حاکمیت آن کشور نیست، تصریح کرد: اگر چه ما از آنها خواستیم با جدیت بیشتری بحث تامین امنیت مرزهای دو کشور را پیگیری کنند و تماس های دائمی در این راستا میان ایران و پاکستان وجود دارد. 
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اختلافات میان هند و پاکستان و موضع ایران در قبال آن تاکید کرد: افزایش تنش میان هند و پاکستان را از ابتدا مذموم دانسته و با توجه به تحولات منطقه ای و بین المللی آن را به مصلحت هیچ کدام از دو کشور نمی دانیم و از آنها خواستیم از طریق راه های مسالمت آمیز اختلافات خود را حل کنند. 
وی تصریح کرد: ایران از هر کمکی در راستای ایجاد صلح و دوستی میان دو کشور هند و پاکستان در صورت نیاز آنها امتناع نخواهد کرد.

** با برخی کشورهایی اروپایی در سیاست های منطقه ای اختلاف سلیقه داریم
قاسمی در پاسخ به سوالی درباره ادعای روزنامه الشرق الاوسط مبنی بر این که کشورهای اروپایی شروطی را در مذاکرات با ایران مطرح کرده اند، اظهار داشت: این موضوع درست نیست، البته ما برخی کشورها، از جمله تعدادی از کشورهای اروپایی درباره سیاست های منطقه ای اختلاف سلیقه داریم.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: تلاش کردیم به این کشورهای تفهیم کنیم نفوذ منطقه ای ایران که رژیم صهیونیستی و امریکا درباره آن مباحثی مطرح می کنند نفوذ ذاتی و معنوی است و ارتباطی به اقدام خاص از جانب ما ندارد.
وی تصریح کرد: در واقع نفوذ ایران ریشه در تاریخ و تمدن ما دارد و نمی توان آن را با خواست و اراده چند کشور کاهش داد.
قاسمی در عین حال گفت: کشورهای اروپایی هم قطعا می دانند که ما کشور شرط پذیری نیستیم و در سیاست های خودمان از دیگران اجازه نمی گیریم.

**حاشیه های سفر بشار اسد
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره سفر بشار اسد به تهران و این که آیا دولت از این سفر اطلاع داشته است یا خیر، گفت: چنین سفرهایی در این سطح با توجه به مجموع حواشی که می تواند داشته باشد وهمچین اثرات سیاسی و امنیتی آن از سفرهایی است که درباره آن قبل از انجام خبر داده نمی شود و این کاملا مشخص و منطقی است و باید هم چنین باشد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در مورد ایشان هم این روش به درستی هم در مرحله ورود و خروجشان از ایران اتخاذ شد و باید هم به همین شکل عمل می شد.
قاسمی خاطرنشان کرد: فکر می کنم کسانی که باید در جریان این سفر قرار می گرفتند، در جریان قرار داشتند و چنین سفری نمی تواند از دید مقامات عالی پنهان بماند، بنابراین حاشیه سازی ها و تفاسیر و تحلیل هایی که با نگاه جناحی به این مسئله دامن زده می شود را نباید جدی تلقی کرد.
وی با بیان این که ما در شرایط کنونی نیاز به یک همدلی و همزبانی و بیان یک صدای واحد داریم، خاطرنشان کرد: سفر آقای بشار اسد سفر مهمی بود که آثار بسیار مهمی خواهد داشت و در جریان این سفر رایزنی های خوبی صورت گرفت.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: یکی از اهداف این سفر تشکر دولت و ملت سوریه از جمهوری اسلامی ایران برای کمک های مستشاری و کمک به این کشور در مبارزه با تروریسم بود.

** بحران یمن نیاز به سفردرمانی ندارد
قاسمی در پاسخ به سوال دیگر درباره بحران یمن اظهار داشت: بعد از اقداماتی که جمهوری اسلامی ایران با چهار کشور اروپایی داشت، تلاش هایی برای آتش بس و ایجاد فضای مناسب کمک رسانی و همچنین رسیدن به یک گفت وگو انجام شد و در این راستا نشست استکلهم برگزار شد.
وی ادامه داد: این فرآیند باید زیر نظر سازمان ملل ادامه داشته باشد تا بحران بشری که در یمن در جریان است، به پایان خود برسد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سفر وزیر خارجه انگلیس به یمن، گفت: تصور می کنم حل بحران یمن نیاز به سفر درمانی و گفتار درمانی ندارد و بهتر است کشورهایی که علاقه مند هستند به حل بحران کمک کنند، از روش های دیگر استفاده کنند و کاری کنند که متجاوزین دست از تجاوز بردارند.

**برجام نیاز به رفراندوم ندارد 
قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات یکی از نمایندگان مبنی بر پیشنهاد برگزاری رفراندوم درباره برجام اظهار داشت: در کشور افراد نظرات خود را مطرح می کنند و مطالبی می گویند که برخی از این مطالب از سر عدم آگاهی است. ما قرار نیست درباره هر سخنی که در رسانه ها مطرح می شود و یا مطالبی که توسط نمایندگان بیان می شود، اظهار نظر کنیم. ضمن این که این نوع مباحث بحث های کلانی است که در سطوح عالی تر درباره آن تصمیم گیری می شود و ما درباره برجام بعنوان یک موفقیت در عرصه سیاست خارجی نیازی برای رفراندوم نداریم.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره مقاله نشریه آتلانتیک و این که عربستان سعودی به دنبال ایجاد تنش در روابط ایران و پاکستان است، گفت: روابط ایران و همسایگانش بسیار مهم است . اولویت نخست سیاست خارجی ایران ارتقای همکاری با همسایگان است و ما با جدیت تمام این روابط را رصد می کنیم. در عین حال این روابط از معاندینی در سطح منطقه و جهان برخوردار است که سعی می کنند آن را به هر شکل ممکن دچار مشکل کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: تصور می کنم با خردمندی که پایتخت های هر دوکشور دارند و درایت دولت ایران این تلاش های مذبوحانه راه به جایی نمی برد.

**سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به روسیه
قاسمی در پاسخ به سوال ایرنا درباره سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به روسیه و تشکیل کارگروهی برای خروج نیروهای نظامی از سوریه، اظهار داشت: مقامات رژیم اشغالگر قدس عادتی دارند که نمی توانند آن را ترک کنند و برای تحت تاثیر قرار دادن روابط ایران و روسیه و ایجاد جنگ روانی دروغگویی و دروغ پراکنی می کنند.
وی ادامه داد: مقامات این رژیم برای تحت تاثیر قراردادن روابط مستحکم ایران و روسیه که در سال های اخیر موفقیت هایی را در سوریه کسب کرده اند، این نوع سخنان را بیان می کنند که تا کنون هم از این سخن پراکنی های بی ربط داشته اند.
سخنگوی وزارت امورخارجه تصریح کرد: روابط ایران و مسکو مستحکم تر از هر زمان دیگری است و ما در تماس و مشورت با یکدیگر هستیم.
قاسمی در عین حال گفت: البته ما نه یگان و نه پادگانی در سوریه نداریم و حضور ما در این کشورمستشاری است و تا زمانی هم که دولت سوریه برای حضور ما نیاز داشته باشد، در کنار دولت، ملت و نیروهای نظامی این کشور با تروریست ها مبارزه خواهیم کرد.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره مقاله نشریه آنتلانتیک و این که عربستان سعودی به دنبال ایجاد تنش در روابط ایران و پاکستان است، گفت: روابط ایران و همسایگانش بسیار مهم است و اولویت نخست سیاست خارجی ایران ارتقا همکاری با همسایگان است و ما با جدیت تمام این روابط را رصد می کنیم. در عین حال این روابط از معاندینی در سطح منطقه و جهان برخوردار است که سعی می کنند آن را به هر شکل ممکن دچار مشکل کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: تصور می کنم با خردمندی که پایتخت های هر دوکشور دارند و درایت دولت ایران این تلاش های مذبوحانه راه به جایی نمی برد.منبع: ایرنا

مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین